Poland

Kataklizmy pogodowe wygenerowały większość z 225 mld dolarów strat gospodarczych związanych z zagrożeniami naturalnymi w 2018 r.

Wśród przyczyn strat objętych ubezpieczeniem przodują tropikalne cyklony oraz pożary lasów

 
 
WARSZAWA, 22 stycznia 2019 firma Aon, która świadczy profesjonalne usługi doradztwa oraz oferuje rozwiązania w dziedzinach takich jak ryzyko, emerytury i zdrowie, opublikowała dzisiaj Weather, Climate & Catastrophe Insight: 2018 Annual Report. Celem publikacji jest analiza oddziaływania globalnych zagrożeń naturalnych, która pozwoli na identyfikowanie trendów, zarządzanie zmiennością na rynku i wzmacnianie odporności na przyszłość.
 
Wyniki raportu pokazują, że 394 przypadki naturalnych katastrof w 2018 roku łącznie spowodowały straty gospodarcze o wysokości 225 miliardów dolarów. Programy ubezpieczeniowe z sektora prywatnego oraz sponsorowane przez państwo pokryły 90 mld dolarów wszystkich kosztów – to czwarty najwyższy wynik w historii. Oznacza to, że luka ubezpieczeniowa (część strat gospodarczych nieobjętych ubezpieczeniem) wyniosła 60 proc. i była najniższa od 2005 roku.
 
Największą przyczyną katastrof w 2018 roku były tropikalne cyklony. Można do nich zaliczyć huragany Michael i Florence (USA), tajfuny Jebi i Trami (Japonia), Mangkhut (Filipiny, Hong Kong, Chiny) oraz Rumbia (Chiny). W konsekwencji okres 2017-2018 to najbardziej kosztowne kolejne lata w historii – zarówno ze względu na straty gospodarcze ($653 mld) wynikające wyłącznie ze zjawisk pogodowych, jak i ubezpieczone szkody w przypadku wszystkich zagrożeń ($237 mld).
 
Do znaczących wydarzeń zeszłego roku można zaliczyć także serię pożarów w Północnej i Południowej Kalifornii. Najbardziej kosztownym wydarzeniem 2018 roku był Camp Fire ($12 mld) – najbardziej zabójczy i destrukcyjny pożar w historii Kalifornii.
 
W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) zestawienie największych pięciu wydarzeń prezentuje się następująco:
  • susza, która dotknęła wiosną i latem centralną oraz północną część Europy ($9 mld strat gospodarczych, $300 mln szkód ubezpieczonych)
  • powodzie we Włoszech i Austrii na przełomie października i listopada ($5 mld strat gospodarczych, $751 mln szkód ubezpieczonych)
  • styczniowy orkan Friederike w Europie Zachodniej i Centralnej ($2,5 mld strat gospodarczych, $2,1 mld szkód ubezpieczonych)
  • śnieżyce na przełomie lutego i marca w Europie Zachodniej i Centralnej ($1,6 mld strat gospodarczych, $700 mln szkód ubezpieczonych)
  • cyklon Mekunu, który uderzył w Oman 3 stycznia ($1,5 mld strat gospodarczych, $400 mln szkód ubezpieczonych).
 
Orkany były przyczyną dwóch najbardziej kosztownych wydarzeń dla europejskich ubezpieczycieli. Wyłącznie styczniowe orkany Friederike i Eleanor wygenerowały ponad 28 proc. wszystkich ubezpieczonych strat w obszarze EMEA w 2018 roku. Pierwszy z nich – z największą siłą uderzeniową zlokalizowaną na terenie Niemiec i Holandii – był najbardziej kosztowną w skutkach wichurą od 2010 roku. Ubezpieczyciele w całym regionie musieli się zmierzyć także ze zwiększonymi wypłatami ze względu na letnie burze, na skutek których ubezpieczone szkody wyliczono na 4,5 mld dolarów (niemal 44 proc. wszystkich strat).
Istotną część strat gospodarczych w regionie EMEA należy również przypisać suszy. Wydłużony okres bez opadów oraz nadzwyczajnie wysokie temperatury podczas wiosennych i letnich miesięcy przełożyły się na znaczne pomniejszenie wydajności plonów, co stanowiło zapowiedź istotnych strat dla europejskich rolników, które ostatecznie ukształtowały się na poziomie niemal 9 mld dolarów.
Mimo długotrwałej suszy obszar dotknięty pożarami lasów w Europie był najmniejszy od 1980 roku. Niemniej jednak kilka krajów zanotowało istotne wydarzenia, m.in. Szwecja, Niemcy i Litwa. Dodatkowo w wyniku lipcowego pożaru w Grecji zginęło 100 osób, co stanowi najtragiczniejszy pod tym względem incydent w historii.
 
Ubezpieczone straty w Europie w 2018 roku uplasowały się powyżej długoterminowej średniej, z większością roszczeń zgłoszonych w Europie Zachodniej i Środkowej z powodu kosztownych wichur w styczniu i serii letnich burz od maja do lipca. Jednak najbardziej kosztowną katastrofą z ekonomicznego punktu widzenia była dotkliwa susza, która wynikała z poważnego braku opadów i ponadprzeciętnych temperatur. Polska była jednym z najbardziej dotkniętych krajów – jak potwierdził Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), rok 2018 był najcieplejszym rokiem w Polsce i należał do najbardziej suchych lat zarejestrowanych do tej pory, w niektórych częściach kraju zanotowano mniej niż 400 mm opadów w ciągu roku.
W ubiegłym roku Polska nie odnotowała powodzi na dużą skalę. Największe wezbranie wód nastąpiło 18 i 19 lipca, z pierwszymi falami w Tatrach i Gorcach oraz szacunkowymi kosztami ekonomicznymi w wysokości 75 milionów dolarów. Znaczące szkody w środkowej Polsce wyrządził także silny wiatr 21 czerwca. Jednak zakres tych wydarzeń nie zbliżył się do katastrofalnych rozmiarów nawałnicy derecho w sierpniu 2017 r., a ubezpieczyciele w Polsce zmierzyli się ze znacznie niższym poziomem wypłat niż w ubiegłym roku” – komentuje Michał Lörinc, analityk zespołu Catastrophe Insight należącego do Aon's Impact Forecasting.
 
 
Pełny raport Weather, Climate & Catastrophe Insight: 2018 Annual Report można przeczytać i pobrać tutaj: http://bit.ly/if-annual-report-2018
W krótkim filmie meteorolog i autor raportu Steve Bowen opowiada o kluczowych wnioskach z badania: https://aon.io/2M1Rm1w
 
 
O Aon
Aon w Polsce jest częścią globalnej korporacji, w której ponad 50 tysięcy pracowników w 120 krajach świadczy profesjonalne usługi doradztwa i oferuje rozwiązania w dziedzinach takich jak ryzyko, emerytury i zdrowie.
 
Kontakt dla mediów: Joanna Jakubowska, Marketing Manager, [email protected], m +48 501 947 837

Aon na LinkedInie: https://www.linkedin.com/company/aon/

Kontakt w sprawie raportu

Kontakt dla mediów