Poland

Medical Trend Rates 2020


Prognozy Aon: w 2020 roku o 9 proc. wzrosną koszty opieki medycznej sponsorowanej przez polskich pracodawców


Według badania Aon 2020 Global Medical Trend Rates Report średnie globalne koszty opieki medycznej w 2020 roku wzrosną o 8 proc. (7,8 proc. w 2019). Wynika to głównie z rozszerzenia benefitów i nieznacznego wzrostu prognozowanej inflacji.

 


Wpływ COVID-19 na koszty opieki medycznej


Jak wynika z najnowszego badania Aon, COVID-19 wpływa negatywnie na koszty opieki medycznej. Pod koniec ubiegłego roku prognozowaliśmy wzrost stawek za opiekę medyczną na poziomie 9% (7,1% netto + 1,9% inflacja). Z aktualizacji badania wynika, że nasi klienci w doświadczają większych wzrostów niż przewidywane – podobnie jak 20% krajów w naszym regionie.

Z czym jeszcze przyjdzie nam zmierzyć się w najbliższej przyszłości? Czy są jakieś pozytywne aspekty COVID-19? Na te i inne pytania odpowiadamy w raporcie Impact of COVID-19 on 2020 Net Medical Trend Rates. Żeby poznać szczegóły, skontaktuj się z ekspertem Aon.

 
Przewidywane wskaźniki kosztów opieki medycznej różnią się znacznie w zależności od regionu. Uważa się, że koszty wzrosną najbardziej w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie/w Afryce, przy czym średnie składki prognozowane są tam odpowiednio na poziomie 13,1 proc. i 12,2 proc. Natomiast w Europie przewiduje się wzrost średniej składki na ubezpieczenie zdrowotne o 5,7 proc.
 

 

Wzrost kosztów opieki medycznej
    2019 2020
Świat   7.8% 8.0%
Europa   5.1% 5.7%
Ameryka Północna   6.4% 6.4%
Ameryka Łacińska i Karaiby   13.2% 13.1%
Azja i Australia   8.6% 8.7%
Bliski Wschód/Afryka   13.7% 12.2%


Oczekujemy dalszego wzrostu kosztów planów medycznych z powodu starzenia się populacji na całym świecie, ogólnego pogorszenia stanu zdrowia, złych nawyków, które stają się powszechne w krajach rozwijających się, dalszego przenoszenia kosztów z programów społecznych i intensywnego wykorzystywania planów sponsorowanych przez pracodawców.W Polsce prognozowany wskaźnik kosztów opieki medycznej wynosi 9 proc. w 2020 roku, przy inflacji, która ma wynosić 1,9 proc. Według badania Aon wśród najważniejszych elementów planów medycznych znajdują się usługi specjalistów, wizyty w klinikach i laboratoriach, koszty administracyjne, profilaktyka oraz leki na receptę. Jeśli chodzi o schorzenia, które są najczęstszą przyczyną zgłaszania roszczeń medycznych, na pierwszym miejscu w Polsce znalazły się nowotwory. Dalej w zestawieniu pojawiają się schorzenia sercowo-naczyniowe, ginekologia i prowadzenie ciąży oraz alergie.

Jakie czynniki stwarzają największe ryzyko? W naszym kraju zestawienie top 5 otwiera starzejące się społeczeństwo. Na kolejnych miejscach znalazły się nadciśnienie, wysoki cholesterol, palenie oraz brak aktywności fizycznej. Dodatkowo, Aon sprawdził także, jakie środki zaradcze stosują pracodawcy w Polsce, aby zmniejszyć koszty planów medycznych. Krótka lista zawiera elastyczne plany benefitów medycznych, ograniczanie budżetu oraz inicjatywy wellness.Pełny raport Aon 2020 Global Medical Trend Rates Report dostępny jest pod linkiem: https://healthresources.aon.com/reports-2/2020-global-medical-trend-rates-report

Kontakt