Turkey

İnsan Kaynakları

Dünya genelinde 50.000 çalışanı olan Aon’un İnsan Kaynakları Politikası, şirketin değer, vizyon ve stratejileri doğrultusunda, “rekabetin giderek arttığı sigorta sektöründe insan kaynağını kullanarak farklılaşmaktır. Bu doğrultuda Aon, çalışanların tüm kapasite ve yeterliliklerini ortaya koyabilecekleri, yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri ve kendilerini büyük bir ailenin parçası olarak hissedebilecekleri, “öğrenen organizasyon” haline gelmeyi amaçlamaktadır.

   

Başarı Anahtarımız

Aon’da başarının anahtarı, “insan” faktörüdür. Bu nedenle, İnsan Kaynakları Departmanı’nın stratejik bir rol üstlendiği Aon’da “başarı” ve “insan” aynı çatı altındadır. İnsan Kaynakları, Aon’un hedefleri doğrultusunda diğer birimlerle işbirliği içinde, başarıyı temel alan, çağdaş insan kaynakları programlarını planlar ve uygular.

 

Başarı ve Yükselme Doğru Orantılıdır

Aon‘da kariyeriniz “yatay” ve “dikey” olarak gelişebilir. Yetki ve sorumluluktaki artış, ücret artışını da beraberinde getirir. Sorumluluğun artması veya bir üst göreve gelmek, o görevin yetkinliklerine sahip olmayı gerektirir. Yükselmede, performans doğrudan etkilidir; bir başka deyişle, “başarı” ve “yükselme” doğru orantılıdır.

 

Sosyal Aktiviteler

§  Tüm arkadaşlarımıza doğum günleri şirket içinde yapılan sürprizlerle kutlanır.

§  Her yılın son haftasında "Yılbaşı Kutlamaları" kapsamında tüm çalışanlarımızın katıldığı kokteyller organize edilmektedir.

§  Her yılın sonunda çalışanlarımıza gönlünce harcayabilecekleri hediye çekleri verilmektedir.

§  Her yıl düzenlenen şirket yemeği ile 5. 10. ve 15. Yılını bitiren çalışanlarımız ödüllendirilmektedir.

Aon’da Çalışmak İstiyorum

Aon’da çalışıp bu büyük ailenin bir parçası olmak isteyen adaylar, İnsan Kaynakları deparmanımıza çalıştığımız İnsan Kaynakları portalından veya özgeçmişlerini e-mail yoluyla paylaşarak ulaşabilirler. Kariyer.net üzerinde yer alan ilanlarımız için lütfen tıklayınız.

 

Eğitim Politikamız

 

Eğitimlerimiz, çalışanlarımızın eğitim ihtiyaçları analizi doğrultusunda İnsan Kaynakları Departmanı’nca planlanır ve uygulamaya geçirilir. Eğitimlerimiz, sınıf ortamında “formel” olduğu gibi, internet ve bilgisayar üzerinde e-learning şeklinde de düzenlenmektedir.

§  Başlıca Eğitimlerimiz

§  Kişisel Gelişim ve İletişim Eğitimleri

§  Yöneticilik ve Koçluk Eğitimleri

§  Yönetici Eğitimleri

§   Teknik Eğitimler

o    Danışmanlarımız tarafından verilen "Sigortacılık Eğitimleri"

o    SEGEM tarafından verilen "Teknik Personel  Eğitimleri"

 

Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Aon Türkiye olarak 2009 yılında, yardıma muhtaç ilköğretim öğrencileri için “Çocuklarımız gülümsesin!” projesini gerçekleştirdik. Bu projeye her yıl düzenli olarak devam ediyoruz.

Bu çerçevede, 2009 yılında Mardin, 2010 yılında Afyon, 2011 yılında Trabzon ve Giresun’daki köy okullarına yönelik sosyal sorumluluk projelerini planlayıp uyguladık.

 

2016 yılı Haziran ayında Aon’un faaliyet gösterdiği 50'nin üzerinde ülke ve 175'in üzerinde şehirde, gönüllülerimiz topluma katkı sağlamayı amaçlayan pek çok aktivitede görev aldı. Biz de Aon Türkiye olarak; "Çocuklarımız Gülümsesin" projesi kapsamında, Küçükyalı Sevgi Evleri Çocuk Yuvasını ziyaret ettik, yaz sezonu öncesi ihtiyaçlarını karşıladık ve onlarla keyifli vakit geçirdik.

 

2017 yılı Haziran ayında Aon’un faaliyet gösterdiği ülkelerde gönüllülerimiz topluma katkı sağlamayı amaçlayan pek çok aktivitede görev aldı. Biz de Aon Türkiye olarak plazamızın girişinde LÖSEV ile birlikte kurduğumuz standda, çocukları Lösemi hastalığı ile mücadele eden annelerin el emeği göz nuru ürünlerinin satışını yaparak ihtiyaç sahibi aileler için yardım topladık.

 

Girdiğimiz bu sorumluluk yolunda; özverili çalışmaları ile projeyi yürüten gönüllüler ordumuza, bizi kalpten yardımlarıyla hiçbir zaman yalnız bırakmayan çalışanlarımıza, değerli müşterilerimiz ve iş ortaklarımıza, katkıda bulunan tüm dostlarımıza, gönülden teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

 

/turkey/images/siteimages/hr_social.jpg 

 

İletişim