Turkey
Sigorta sektörü Aon Facultative Day’de politik şiddet ve terör risklerini değerlendirdi

Sigorta sektörü Aon Facultative Day’de politik şiddet ve terör risklerini değerlendirdi


Aon Facultative Day'de bir araya gelen Türkiye ve Londra sigorta ve reasürans piyasaları temsilcileri, 2016-2017 yıllarında dünya genelinde artış gösteren terör saldırıları ve politik şiddet riskleri karşısında sigorta sektörünün atması gereken adımları konuştu.

 

Risk, reasürans, emeklilik ve sağlık konularında profesyonel hizmetler sunan Aon'un 2 Mayıs'ta Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel'de düzenlediği “Aon Facultative Day” etkinliği Türkiye ve Londra sigorta ve reasürans sektöründen alanında uzman profesyonellerin katılımıyla gerçekleşti. Ana gündem maddesi terörizm ve politik şiddet riskleri olan etkinlikte 2016-2017 yıllarında keskin bir artış gösteren terörist saldırılar karşısında şirketlerin gelirlerini, varlıklarını, marka değerlerini ve çalışanlarını nasıl güvence altına alabileceği tartışıldı. Aon Türkiye Eş CEO'su Ferhan Özay'ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, Aon ve Londra'nın önde gelen sektör temsilcisi konuşmacıların sunumlarıyla devam etti.

Lloyd's temsilcileri politik şiddeti ve terör saldırılarını değerlendirdi

Etkinlikte, Aon'un 2017 Politik Risk, Terörizm ve Politik Şiddet Haritası'na göre 2017 yılında tüm dünyada terörist saldırıların bir önceki yıla göre yüzde 14 artarken, Batı ülkelerinde yüzde 174 arttığı belirtildi.

Etkinlik kapsamında sunum yapan Lloyd's Market Association Terörizm Paneli Başkanı Andrew Bauckham ve aynı panelin üyesi Jennie Beard, politik şiddet ve terörist saldırıların Londra piyasasındaki etkileri, sektörün bu saldırılar ve şiddet eylemleri karşısındaki yeterlilikleri, panele Aon Londra Ofisi'nden Julia Dickson liderliğinde katılan Aon yetkilileri Aon'un bu piyasadaki ürün ve çözümleri hakkında sunum yaptı.

Institute for Economics and Peace'in 2017 Global Terörizm Endeksi'nde Türkiye'nin 9. sırada yer aldığına değinen Bauckham, Kenya ve Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına düzenlenen terörist saldırılar ve sabotaj eylemleri sonucu yaşanan kayıplara ilişkin vaka çalışmalarının sonuçlarını paylaştı.

Türkiye 2016 ve 2017 yıllarında terör saldırılarının ardından önemli ticari kayıplar yaşadı

Etkinlikte, bulunduğu konum ve komşu coğrafyalarda uzun yıllardır süregiden siyasi gerilim sebebiyle Türkiye'nin de politik şiddet ve terörizm riskiyle karşı karşıya olduğuna değinildi. Londra merkezli Hiscox sigorta şirketinden Tom Holmes, sunumunda teröristlerin yöntem ve motivasyonlarının son yıllarda farklılaştığını vurguladı.

Holmes, geçmiş dönemlerdeki büyük ölçekli, patlayıcıların kullanıldığı saldırıların yerini doğrudan hedefe yönelik, küçük araçların ve bıçak vb. silahların kullanıldığı saldırıların aldığına değindi. Değişen saldırı yöntemleri sonucu özellikle küçük işletmelerin çok etkilendiğini belirten Holmes, saldırganların amaçlarının da artık eskisi kadar net olmadığı saldırı ortamında sigorta poliçelerinin kapsamının da gayrimenkul hasarı ve iş kesintisinin ötesine geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Holmes, sunumunda 2016 yılında İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleştirilen terör eylemi sonucu turizm sektörünün yüzde 30 gelir kaybı yaşadığını, bölgedeki ziyaretçi hareketliliğinin yüzde 28 azaldığını, 2017 yılında yine İstanbul'da yılbaşında bir gece kulübünde gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucunda ise turizm sektörünün yüzde 3 gelir kaybı yaşadığını söyledi.

Aon'dan global terörizm tehdidine karşı yenilikçi bir çözüm: Alpha

Etkinlikte Aon'un müşterilerine özel olarak sunduğu global terörizm çözümü Alpha'daki yeniliklere de yer verildi. 149 ülkede 639 müşteriye ulaşan Alpha, terörizm segmentinde toplamda 6,3 trilyon dolar, politik şiddet segmentinde ise 3,3 trilyon dolar sigorta değeriyle Londra piyasasında terörizm ve politik şiddete yönelik bir numaralı sigorta çözümü olarak kabul ediliyor.

Sunumların ardından Londra piyasası temsilcileriyle gerçekleştirilen soru-cevap oturumuyla devam eden “Aon Facultative Day”, katılımcıların fikir alışverişinde ve etkinlikle ilgili bire bir paylaşımlarda bulundukları öğle yemeğiyle sone erdi.
 
Aon Türkiye hakkında
Aon Türkiye, dünya çapında 120 ülkede 50.000 çalışanıyla risk, sigorta, reasürans, emeklilik, insan kaynakları çözümleri, sağlık ve yan haklar konularında profesyonel hizmetler sunan Aon Corporation'ın Türkiye'deki şirketidir ve 1995 yılında kurulmuştur. Aon Türkiye, sigorta ve reasürans brokerliği ile risk yönetimi danışmanlığı konularında Türkiye'de faaliyet gösteren bir kuruluştur. http://www.aon.com/turkey/tr/

Medya İletişim Bilgileri 

 

Cumhur Karabacakoğlu
Medya İlişkileri Sorumlusu - Aon Türkiye için Marjinal Porter Novelli
t +90 212 219 29 71 
[email protected] / [email protected]